Tarih: 02-02-2017
 • ABD'de ISM İmalat Sanayi Endeksi Ocak ayında 56'ya çıkarak yükselişini 5. aya taşıdı. 
 • ABD'de ADP özel sektör istihdamı, 165 binlik beklentinin oldukça üzerinde geldi ve Ocak'ta 246 bin artış kaydetti. Bu, Haziran'dan bu yana görülen en büyük artış oldu.
 • FOMC, dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamada faizlerde herhangi bir değişiklik yapmadığını ve faiz aralığını %0,5 - %0,7 aralığında sabit tuttuğunu bildirdi. Yapılan açıklamada, işgücü piyasasının ılımlı büyümenin olduğu bir ortamda güçlenmeye devam ettiği belirtilirken, enflasyonun %2 hedefinin altında seyretmeyi sürdürdüğü ve bazı enflasyon göstergelerin düşük seyrettiği ifade edildi. Son olarak FOMC, ekonomiyi izlemek için daha fazla zaman istediğini ve hala kademeli faiz artışı öngördügünü belirtti.
 • İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI endeksi Ocak ayında 48,7’ye yükseldi. Endeks geçen Aralık ayında 47,7 olarak ölçülmüştü.
 • Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre, Ocak ayında ihracat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15 artarak 10 milyar 528 milyon 47 bin dolar oldu. Otomotiv sektörü, Ocak ayında 2 milyar 69 milyon 424 bin dolarla en fazla ihracat gerçekleştiren sektör olarak belirlendi.
 • Asya seansında açıklanan veriye göre Japonya'da reel GSYİH, son dört aydır ilk kez daraldı ve Aralık ayında bir önceki aya göre %0,5 oranında düşüş kaydetti. Japan Center for Economic Research (JCER), Aralık ayında tüketim harcamalarının %0,2, konut yatırımlarının %2,1 ve sermaye harcamalarının %0,6 azaldığını bildirdi. İhracat ise %1,7 geriledi.
 • ABD piyasalarında dün yüzde 2'ye varan bir yükseliş yaşayarak son bir ayın en yüksek seviyesine çıkan ham petrol fiyatları bugün Asya piyasalarında kar satışlarına maruz kalıyor.
 • Açılış öncesi vadeli işlemlere göre DAX'ın 29 puan ve FTSE'nin ise 4 puan aşağıda bulunduğu görülüyor.
 • Ocak ayı İTO verileri mevcut aylık TÜFE artışı beklentimiz olan (%1,62) üzerinde yukarı yönlü risk olduğunu işaret ediyor (Piyasa beklentisi %1,7).
 • TRY
  Ocak ayı İTO verileri mevcut aylık TÜFE artışı beklentimiz olan (%1,62) üzerinde yukarı yönlü risk olduğunu işaret ediyor (Piyasa beklentisi %1,7).
   
  • Buna göre İTO verileri alt kalemlerinde gıda harcamaları artışına bakıldığında %3 oranında yüksek bir artış dikkat çekiyor.

  • 2004-2016 yılları arasında İTO ve TÜİK Ocak ayı gıda harcamaları artışlarında, TÜİK’in büyük oranda daha yukarıda bir gerçekleşme gösterdiği de dikkat çeken bir diğer faktör. 

  • Manşet İstanbul TÜFE verisi ise aylık %1,65 yükselişi işaret ederken, 1996-2016 Ocak ayı ortalama artışı olan %1,1’in üzerinde bir gerçekleşme gösterdi.   
  Dün açıklanan çeyrek dönemli Enflasyon raporunda da TCMB’nin enflasyon tahmin patikası beklentilerin üzerinde bir gerçekleşme olabileceğini işaret ediyordu. 

  • Bu çerçevede Cuma günü 10:00’da TÜİK tarafından açıklanacak TÜFE aylık artışının %2’lere kadar tırmanma ihtimalini görüyoruz. 

  • Söz konusu aylık artış ise yıllık enflasyonu %8,7 seviyelerine kadar taşıyabilir. (2016 yılsonu enflasyon %8,55)

  • Ocak ayı enflasyon verilerinde işlenmemiş gıda fiyatlarındaki yükselişin yanında kur geçişkenliğinin de önemli bir rol oynayacağını düşünüyoruz.

  • Son iletişim notlarında TCMB kısa vadede enflasyondaki belirgin yükselişin devam edebileceği öngörülmektedir. Kurum enflasyon tahmin patikamızda da Mayıs ayına kadar %11 seviyelerine kadar yükselme ihtimalini yüksek buluyoruz. 

  ÜLKE
  VERİ
  SAAT
  BEKLENTİ
  ÖNCEKİ

  İsviçre Aralık Ayı Yıllık Perakende Satışlar

  11:15 %0,5 %0,9

  Avrupa Merkez Bankası Aylık Raporu

  12:00 - -

  İngiltere Ocak Ayı Yapı PMI Endeksi

  12:30 53,8 54,2

  İngiltere Merkez Bankası Toplantı Kararı

  15:00 %0,25 %0,25

  İngiltere Merkez Bankası Enflasyon Raporu

  15:00 - -

  Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin Konuşması

  15:15 - -

  İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney’nin Konuşması

  15:30 - -

  ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları

  16:30 250K 259K

  USDTRY Yurt içi piyasalarda ise AFOM’ndeki yükselişin devam ettiğini ve oranın dün itibariyle %10,32 olduğunu görüyoruz. . Ayrıca, Geç Likidite Penceresi çerçevesinde dün itibariyle 58 milyar TL fonlama gerçekleştirildi. Dolayısı ile TL cephesindeki likidite sıkılaştırması devam ediyor. Diğer taraftan dolar endeksindeki geri çekilmenin de devam ediyor olması, kurdaki satıcılı seyrin sürmesini sağlıyor. Bugün ABD cephesinden gelecek majör bir verimiz bulunmuyor. Ancak yarın TÜİK’ten gelecek olan Ocak ayı TÜFE verileri kurdaki gidişat açısından önemli olacaktır. Kurum beklentimiz, yarınki enflasyon datasında Ocak ayına ilişkin %2 civarındaki bir artış gelmesi yönünde. Böyle bir artış da yıllık enflasyonu %8,7 seviyesine kadar taşıyabilir. Enflasyondaki yükselişin devam etmesi, kur üzerinde oynaklık yaratabilir. Bugünkü gidişat açısından ise: Sabah saatleri itibariyle 3,80 seviyesi altındaki seyrini sürdürmekte olan USDTRY paritesinde mevcut düşüş hareketinin bir süre daha devam etmesini bekliyoruz. Dolar endeksindeki düşüşün sürüyor olması ve TL cephesinde maliyetlerdeki yükselişin devam etmesi, kurdaki zayıf seyrin devamını getirebilir. USDTRY paritesinin teknik görünümüne baktığımızda: Sabah saatleri itibariyle 3,7665 seviyesinden işlem gören paritenin 3,7526 desteği ve 3,7692 direnci arasında hareket etmekte olduğunu görüyoruz. 3,7526 desteğinin aşağı yönlü kırılması halinde bir sonraki destek seviyemiz 3,7380, 3,7692 direncinin yukarı yönlü kırılması halinde ise bir sonraki direnç seviyemiz 3,7880. Kurdaki kısa vadeli düşüş eğilimin korunduğunu görüyoruz.
  EURUSD FOMC, dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, faizlerde herhangi bir değişiklik yapmadığını ve faizi %0,5 - %0,7 aralığında sabit tuttuğunu bildirdi. Beklendiği üzere herhangi bir hamlede bulunmayan FOMC, Şubat ayı toplantısı ile piyasalarda fazla bir hareket yaratmadı. Ancak, Fed bu ay içerisinde bir kere daha sahne alacak bu sahne alış dün akşamki toplantı kadar ucuz atlatılamayabilir. Bu ay içerisinde Fed Başkanı Yellen’ın 14 Şubat’ta Senato ve Temsilciler Meclisi’ne yapacağı sunum oldukça önemli olacak. Yellen’ın sunumu sorasında gerçekleştirilecek olan soru – cevap kısmı ise çok daha yakından takip edilecek. Cumhuriyetçilerin Yellen’a yöneltecekleri sorular ve Yellen’ın takınacağı tavır, dolar endeksindeki kısa vadeli gidişat açısından oldukça önemli olacaktır. Bugün içerisinde ise Avrupa’dan gelecek olan veri ve açıklamaları takip ediyor olacağız. Öğle saatlerinde açıklanacak olan Avrupa Merkez Bankası Aylık Raporu ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin açıklamaları yakından izlenecek. Trump’ın danışmanlarından Peter Navarro’nun euronun değerinin çok düşük olduğunu belirtmesi ile birlikte euroda başlayan ralli halen daha devam ediyor. Bunu ekişi ile birlikte 1,08 seviyesi etrafındaki seyrini sürdüren paritede, mevcut yükseliş hareketinin spekülatif gelişmeler sonucunda ortaya çıkmış olması, hareketin kalıcılığı açısından kafalarda soru işaret yaratıyor. Eurodaki mevcut aşırı alım durumunun düzelmesi ve dolar endeksinin kayıplarını telafi etmeye başlaması durumunda, EURUSD paritesindeki bu yükseliş satış fırsatı olarak sınırlı kalabilir. EURUSD grafiğine baktığımızda paritenin 1,0790 seviyesinden işlem gördüğünü ve 1,0786 – 1,0818 seviyeleri arasında hareket etmekte olduğunu görüyoruz. 1,0818 direncinin yukarı yönlü kırılması halinde bir sonraki direnç seviyemiz 1,0900, 1,0786 desteğinin aşağı yönlü kırılması halinde ise bir sonraki destek seviyemiz 1,0765.
  XAUUSD Trump’ın göçmenlere ilişkin radikal kararlarının sert bir şekilde eleştirilmesi ve tepki görmesinin ardından küresel hisse senetleri gerilerken, piyasalardaki güvenli liman talebi sert bir şekilde yükseldi. Hafta başından bu yana yükselişine devam etmekte olan altın fiyatları, halen daha güçlü görünümünü koruyor. Euroda gözlemlenen sert yükselişin dolar endeksini yeniden 100 seviyesinin altına inmesi de altın fiyatlarını yukarı yönlü destekleyen önemli etmenlerden bir tanesi. Piyasalardaki risk iştahının düşmeye devam ettiğini ve dolar endeksindeki gerilemenin sürmekte olduğunu görüyoruz. Dolayısı ile, bu sabah saatleri itibariyle 1216 seviyesinin hemen altında seyretmekte olan altın fiyatlarının, mevcut yükseliş çabasını 1220 seviyesine doğru devam ettirmesi beklenebilir. Grafiğe baktığımızda ise altının bu sabah saatlerinde 1215,87 seviyesinden işlem gördüğünü ve 1213 – 1216,66 seviyeleri arasında hareket ettiğini görmekteyiz. 1216,66 direncinin yukarı yönlü kırılması halinde bir sonraki direnç seviyemiz 1220, 1213 desteğinin aşağı yönlü kırılması halinde ise bir sonraki destek seviyemiz 1207,02.
  GBPUSD Dolar endeksindeki düşüş hareketinin etkisi ile birlikte yükselişini sürdüren GBPUSD paritesi, 1,2679 seviyesinin üzerini test ederek yaklaşık son 1,5 ayın zirvesine çıktı. Bugün İngiltere’de veri gündemi oldukça yoğun olacak. Saat 12:30’da İngiltere Ocak Ayı Yapı PMI Endeksi verisi açıklanacak. Saat 15:00’da ise İngiltere Merkez Bankası Şubat Ayı Toplantı Kararı, İngiltere Merkez Bankası Enflasyon Raporu ve Bankanın Ocak ayı toplantısının tutanakları aynı anda açıklanacak. Saat 15:30’da ise İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney’nin konuşması gerçekleşecek. Veri akışının oldukça yoğun oluğu bugün içerisinde GBPUSD paritesindeki oynaklığın arttığını görebiliriz. GBPUSD grafiğine baktığımızda paritenin an itibariyle 1,2672 seviyesinden işlem gördüğünü ve 1,2650 desteği – 1,2717 direnci arasında hareket ettiğini görmekteyiz. 1,2717 direncinin yukarı yönlü kırılması halinde bir sonraki direnç seviyemiz 1,2761, 1,2650 desteğinin aşağı yönlü kırılması halinde ise bir sonraki destek seviyemiz 1,2600.

  Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir

    Bu mesaj @recipient adresine gönderilmiştir. Sorun yaşamadan mesajlarımızı almaya devam etmek istiyorsanız, lütfen bizi adres defterinize veya güvenli mesaj listenize ekleyin. Mesaj listesinden ayrılmak veya izinlerinizi düzenlemek için tıklayınız.